A pályázat címe:

Honvédő hősök, dicső várak, híres városok Hunyad, Temes és Arad vármegyében.

1.nap

Az első napon először megtekintettük a Nagycsanádon látható Szent Gellért püspök szobrát és szarkofágját, amely ma a templomban miséző oltárként szolgál.

Utána Nagyszentmiklósra utaztunk Bartók Béla szülővárosába, ahol felidéztük a nagy zeneszerző alakját, és koszorút helyeztünk el a szobránál. Zsombolyán felkerestük Maderspach Ferenc honvédőrnagy síremlékét a temetőben, aki a délvidéki harcokban szerzett hősies tetteivel, – Fehértemplom települését védte meg a sokszoros túlerőben lévő rác felkelőktől – beírta magát a történelemkönyvekbe. A következő megállónk Temesvár előtt a temesvári csata emlékművénél volt. Majd ismerkedünk a soknemzetiségű Bánság fővárosával: vár, magyar színház, operaház, a régi főtér a magyar, bolgár, szerb és a német templommal, s a szentháromság szoborral. A temesvári forradalom eseményeit idéztük fel a református templomban, ahol a Tőkés László védelmére összegyűlt -zömmel magyar- tömeg ellenállásával kezdődött a romániai forradalom. Dózsa György kivégzésének emlékhelyén a szabadságharcos hős parasztvezérre emlékeztünk, aki nem is biztos, hogy annyira pozitív alakja a magyar történelemnek. Románia legnagyobb ortodox templomát látva elgondolkodhattunk azon, hogy miért is volt/lett ilyen sokszínű nemzetiségű terület a Bánság. A városnézés után elfoglaltuk szállásunkat Temesváron.

2.nap

Utazás Demsusba. Ez a kis falu egy egykori római templomot rejt. A római templomom  köveit felhasználva (feltehetőleg) újjáépített, semmihez nem fogható titokzatos épület a ma ortodoxok által használt templom, amely már Szent István idején is állt, akkor persze még katolikusként funkcionált.

 Őraljaboldogfalván meglátogattuk a Hátszegi-medence egyik kiemelkedő jelentőségű, XIII. századi református templomát, melynek teljes belső falfelülete teljesen épségében megmaradt középkori freskók ékesítik. Őraljaboldogfalván is már csak 1-2 idős magyar maradt.  Felmentünk a harangtoronyba is, ahonnan gyönyörű kilátásban volt részünk a Radnai-havasok csúcsaira.

 Hátszegen a bölényrezervátumba látogattunk, megcsodáltuk a hatalmas állatokat, melyek egykor benépesítették a Kárpát-medencét.

Ezt követően Vajdahunyad várába látogattunk. A Hunyadiak sasfészke gyakorlatilag teljes épségben átvészelte az évszázadokat. Az épület egyik legszebb része a Mátyás-loggia. A várat Bethlen Gábor bővíttette, majd a 19. század végén Steindl Imre és Schulek Frigyes tervei alapján restaurálták.  

Vacsora, szállás Csernakeresztúron.

 

3. nap

Első utunk Dévára vezetett. Déván helyi gyerekekkel találkoztunk, és átadhattuk adományainkat az Erdélyben több mint 2000 nehéz sorsú gyermeket gondozó, iskoláztató Dévai Szent Ferenc Alapítvány részére. Ezt követően megtekintettük magos Déva várát, amely immár felújítva várja a látogatókat. Csodaszép kilátás tárult a Maros völgyére és az Erdélyi-érchegység vonulataira.

Következő állomásunk Marosillye volt, ahol megtekintettük Bethlen Gábor szülőhelyét, a Bethlen-kastély épen maradt lakótornyát. Ez egyike azon dél-erdélyi műemlék épületeknek, amelyet a Böjte Csaba ferences szerzetes Szent Ferenc Alapítványa mentett meg és tette igazi szimbólumává az itt élő szórvány magyarságnak. Megtekintettünk egy kisfilmet, majd lehetőségünk volt egy rendhagyó, játékos történelem órán részt venni a nagyszerű helyi vezető irányításával. Az óra végén a gyerekek és akár a pedagógusok is beöltözhetttek a korabeli ruhákba. Sőt, a nagyságos fejedelemé be is! Ez alkalomból találkoztunk Varga Csabával is, aki az Erdély aranykorát megteremtő fejedelem emlékének gondos ápolója, a marosillyei emlékhely gondozója, a Dévai Szent Ferenc Alapítvány munkatársa, egyben zenetanár, honismereti vezető és hegymászó. Itt nyílt alkalmunk egy kötetlen beszélgetésre Böjte Csaba ferencesrendi szerzetessel. Utazás Máriaradnára: Ez a település Erdély és a Partium második legfontosabb búcsújáróhelye, ahol megszemléltük a templom belsejében a híres követ,-melyben máig ott van az isteni büntetés által sújtott török szpáhi patkónyoma- és a Madonna oltárképet, melyen semmilyen tűzvész nem fogott soha. A csodálatos gyógyulásokról is hallottunk, majd felsétáltunk a kálvárián.

Utunk utolsó állomása Arad. A belváros megtekintése után az aradi a vesztőhelyen helyeztünk el a koszorúnkat, a koszorúzást a Himnusz közös éneklésével fejeztük be, majd hazautaztunk.

Képes úti beszámoló

A pályázat száma:

Hat-KP-1-2023/1-000938

Megvalósulás időpontja:

2024.05.22-05.24..

A támogatás összege:

3079260 Ft.

„Megvalósult Magyarország Kormányának támogatásával.”